
Boeken over Enschede
Ik vond deze net en ik herrinnerde me ooit dat mijn vader vertelde dat de gehele familie van Heek lid was van de NSB. Heb je die opsomming nog ergens gepost? Aangezien ik in de G.J. van Heekstraat woon ben ik wel benieuwd wat ze allemaal hebben uitgespookt....Robert schreef:In Onderneming en Familisme worden nogal wat feiten genoemd over Van Heek & Co. die er niet om liegen..... ik zal binnenkort even een korte opsommig posten
- Errik
- Member
- Berichten: 2355
- Lid geworden op: ma mar 15, 2004 1:24 pm
- Locatie: Amsterdam
- Contacteer:
Lijkt me onzin! De Van Heeks hebben dmv financieele bijdragen juist het onderduiken van joden etc. mede mogelijk gemaakt.
Er waren wel wat fabrikanten lid van de NSB. Maar hun bezittingen zijn na de oorlog grootendeels geconfisceerd. Op die manier is de gemeente in het bezit van Drienerlo gekomen. Dus eigenlijk heeft Enschede de UT te danken aan Anton Mussert!
Er waren wel wat fabrikanten lid van de NSB. Maar hun bezittingen zijn na de oorlog grootendeels geconfisceerd. Op die manier is de gemeente in het bezit van Drienerlo gekomen. Dus eigenlijk heeft Enschede de UT te danken aan Anton Mussert!

From feudal serf to spender
This wonderful world of purchase power
This wonderful world of purchase power
Misschien moet ik het wat nuanceren: Ik begreep dat ze met name in het begin redelijk fanatieke ondersteuners van de NSB ware, maar dat ze lang voordat WOII uitbrak op hun schreden waren teruggekeerd. Het kwam, als ik het goed begreep, voort uit een soort angst voor het communisme.
Het is overigens zo dat het van mijn vader heb, en zijn ouders werkten voor van Heek en Menco. Het kan ook een werkvloer-roddel zijn die is blijven hangen. Menco was volgens mij trouwens een Joods bedrijf.
Maar goed, ben dus wel erg benieuwd naar dat lijstje waar Robert het over had.
Het is overigens zo dat het van mijn vader heb, en zijn ouders werkten voor van Heek en Menco. Het kan ook een werkvloer-roddel zijn die is blijven hangen. Menco was volgens mij trouwens een Joods bedrijf.
Maar goed, ben dus wel erg benieuwd naar dat lijstje waar Robert het over had.
Alhier het Van Heek & Co. topic, met onderaan enkele feiten uit de bijlagen van Onderneming en Familisme. In de eerste post staat een link naar een zeer uitgebreid verhaal van Dr. van Schelven, misschien kan je daar ook nog wat mee. Het boek Onderneming en Familisme kan ik je zeker aanraden als je echt interesse hebt.dwars schreef:Heb je die opsomming nog ergens gepost? Aangezien ik in de G.J. van Heekstraat woon ben ik wel benieuwd wat ze allemaal hebben uitgespookt....
Het NSB verhaal vind ik de grootste bullshit dat ik ooit heb gehoord, A. (Bram) Ledeboer, een der firmanten van Van Heek & Co. werd zelfs in Neuengamme vermoord door het Duitsch regime. Samen met de Hengeloër H. Koning werd hij in april 1944 gearresteerd als zijnde voorzitter van de Nederlandsche Textielconventie. Hij zou verantwoordelijk zijn geweest voor vertraging in de levering van goederen voor de gebombardeerde gebieden in Duitsland.
- Errik
- Member
- Berichten: 2355
- Lid geworden op: ma mar 15, 2004 1:24 pm
- Locatie: Amsterdam
- Contacteer:
Het zou natuurlijk best kunnen zijn dat de fam. Van Heek zich in de jaren '30 enigszins aangetrokken voelde tot het Nationaal-Socialisme... Ik weet daar verder niets van. Antisemieten waren het echter bij mijn weten niet.
Laatst gewijzigd door Errik op za jan 15, 2005 12:23 pm, 1 keer totaal gewijzigd.
From feudal serf to spender
This wonderful world of purchase power
This wonderful world of purchase power
Als ik in de gelegenheid ben, zal ik eens heel voorzichtig informeren.. Volgens Onderneming & Familisme heeft men echter meer last dan lust gehad van de Duitsers... En, dr. van Schelven heb ik hoog zitten.Errik schreef:Het zou natuurlijk best kunnen zijn dat de fam. Van Heek zich in de jaren '30 enigszins aangetrokken voelde tot het Nationaal-Socialisme...
Via via kwam mij ter ore dat de hele collectie van Boot (bekend van zijn boek over de Twentsche Katoennijverheid uit 1933), na zijn immigratie naar Australië/Nieuw-Zeeland, zijn enorme/inmense verzameling richting de UT had gedaan tijdens of kort na de opening daarvan. Het zou op een zolder beland zijn aldaar, aangezien er geen/weinig textiel-opleidingen zijn. Weet iemand hier iets van?
Ik heb dit boekje gekregen.Winus schreef:De Laares zoals het nooit meer zal zijn
Na twee jaar voorbereiding is hét moment daar, het boek met de geschiedenis van De Laares door de ogen van (oud-)bewoners is klaar. Juist voor de wijk totaal op de schop gaat.
...
De genodigden zijn niet de gebruikelijke bobo’s maar de (oud-)bewoners die een bijdrage hebben geleverd aan het meer dan 120 pagina’s tellende tijdsdocument.
...
Het boek laat nu, gelardeerd met heel veel foto’s, de ontwikkeling van de wijk vanaf de grote brand in 1862 zien.
...
‘Zo was De Laares’ is gratis voor wijkbewoners. Zij krijgen een bon in de bus en kunnen daarmee komende maandag, dinsdag en woensdag tussen 19 en 21 uur bij het infopunt aan de Leliestraat 103 een exemplaar ophalen. Losse exemplaren kosten 15 euro.
(Artikel)
Naast de vele foto's en nuttige bijschriften staat er ook een kiezerslijst in uit 1918 en enkele adres en bedrijvengidsen uit 1953,1963 en 1973. Uiteraard de gegevens betreffende het laares.


Weet niemand hier iets van af? :DRobert schreef:Via via kwam mij ter ore dat de hele collectie van Boot (bekend van zijn boek over de Twentsche Katoennijverheid uit 1933), na zijn immigratie naar Australië/Nieuw-Zeeland, zijn enorme/inmense verzameling richting de UT had gedaan tijdens of kort na de opening daarvan. Het zou op een zolder beland zijn aldaar, aangezien er geen/weinig textiel-opleidingen zijn. Weet iemand hier iets van?
Het boekje over de Laares heb ik nog niet, maar desondanks hulde voor 't initiatief en de moed dat het dus door 'gewone' mensen is gedaan, schrijven valt niet mee. Ooit sprak ik een antiquaar die over sommige boeken zij 'deur 't gewone volk, veur 't gewone volk'. Dat lijkt me hier wel van toepassing. Het zou me niets verbazen dat er over 50 jaar nog teruggeblikt wordt op dit boekje.
==============
Boekenverkoop een succesp
De verkoop betrof boeken die waren ingebracht met als doel de financiële opbrengst van de verkoop ten goede te laten komen aan de bibliotheek van het Van Deinse Instituut.
Ondanks het winterse weer de eerste dag, was het aantal bezoekers en kopers tevredenstellend.
De medewerkers van de Mediatheek danken allen die deze verkoop mogelijk hebben gemaakt.
Namens de Mediatheek,
René Smudde
Hoofd Mediatheek VDI
==============
Werkelijk SCHANDE! dat Dick Taat niet persoonlijk c.q. bij naam wordt bedankt voor de geheel vrijwillige inbreng van een deel van zijn privé-collectie! Zonder zijn inbreng was er weinig 2de hands spul te koop.