Welkom op het forum van Enschedeinansichten.

Kunstobjecten Enschede

Wijken en overige onderwerpen die met de stad te maken hebben.
Plaats reactie
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Guusje is druk bezig met liefdesbank
do 30 dec 2021, 14:00

Kunstenares Guusje Beverdam zorgt er voor dat Enschede weer een mooie liefdesbank krijgt. De bank in de binnenstad was beschadigd door een aanrijding met een vrachtwagen. De kunstenares verwacht dat de klus in het voorjaar gereed is. “Ik verheug me erop. In het voorjaar kunnen we er weer gebruik van maken”, zegt Beverdam.

Enschede - De liefdesbank in het stadshart is bekend bij elke Enschedeër en ook bij vele bezoekers aan de stad. De bank staat aan de Langestraat, vlakbij het stadhuis en is voor toeristen een geliefde plek om een foto te maken.

De liefdesbank is gemaakt door kunstenares Guusje Beverdam uit Hengelo. Maar het zat dit bijzondere kunstwerk niet mee. Beverdam zegt dat er al twee aanrijdingen door vrachtwagens zijn geweest. “De eerste keer een paar jaar geleden. Ook ruim een jaar geleden was er een aanrijding. Met forse schade. Meer dan de eerste keer.”

De gemeente liet al weten de nieuwe bank misschien iets naar achteren te plaatsen om de kans op aanrijdingen te verminderen. Daar is de Hengelose het mee eens. “Het zou mooi zijn als de liefdesbank meer naar achteren herplaatst wordt. Dus meer tussen de bomen in plaats van op de rijbaan. Dat is nodig na die twee aanrijdingen.”

Wel moet de bank vlakbij het stadhuis blijven. “Daar is de liefdesbank in verband met trouwerijen voor gemaakt. Hierover ben ik in overleg met de gemeente. Dat komt wel goed”, zegt Beverdam, die vertrouwt op een oplossing. De datum van de terugkeer is nog onbekend. “Het zal nog wel een paar maanden duren. Maar er is licht aan de horizon.”

Guusje Beverdam is onlangs naar Den Haag gereisd om met Rob Daenen van Struktuur 68 de afmetingen en vormgeving van de replica te controleren. “Die was helemaal goed. Met hem heb ik de bloemen op de juiste plaats aangebracht. Nu moet hij onder meer drogen, gestookt geglazuurd worden”, aldus Beverdam. Het hele proces gaat nog een paar maanden duren, verwacht de kunstenares. In het voorjaar is de klus mogelijk klaar. (www.guusjebeverdam.nl)
bron: https://www.huisaanhuisenschede.nl/nieu ... iefdesbank
Bijlagen
Guusje Beverdam is bezig met de liefdesbank.jpg
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

De wijk is een kunstwerk rijker
wo 31 aug, 13:24 Algemeen
ENSCHEDE - Afgelopen dagen is er hard gewerkt door Sytze Woudsma in de wijk Velve-Lindenhof. Na akkoord van de gemeente en van eigenaar Enexis heeft hij het transformatorhuisje aan de Lage Bothofstraat bij het winkelcentrum voorzien van een kunstwerk. De opdracht daarvoor kwam vanuit de wijkbudgetcommissie. Zij willen door de beschildering voorkomen dat het huisje wordt gebruikt voor graffiti.

Er is gekozen voor een afbeelding die verwijst naar de historie van de wijk. “Hier bij het transformatorhuisje stond vroeger een opslag voor de textielindustrie. Iets verderop stond de fabriek. Het stadsarchief had een foto van die fabriek en die heb ik voor het ontwerp gebruikt”, aldus Sytze.

Tijdens het werken aan de schildering kreeg Sytze al reacties. “Er was iemand die vroeg of ik wel toestemming”, vertelt Sytze. “Ook zorgt de afbeelding voor herkenning. Mensen vertelden dat ze zelf in de textielindustrie hadden gewerkt en dat er geen vrouwen in de fabriek werkten, zoals ik wel had geschilderd.” bron: https://www.huisaanhuisenschede.nl/nieu ... erk-rijker
Bijlagen
Lage Bothofstraat bij winkelcentrum kunstwerk op transformatorhuisje.jpg
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Befaamde gele liefdesbankje van Guusje Beverdam keert terug naar Enschede
ENSCHEDE - Het meest gefotografeerde stukje binnenstad van Enschede keert deze week terug naar de Langestraat.

Jeanique Koedijk 12-10-22, 17:10 Laatste update: 12-10-22, 17:14
Het heeft even geduurd. Na beschadigingen door een aanrijding twee jaar geleden verdween het liefdesbankje lange tijd uit het Enschedese straatbeeld. Dat was al de tweede aanrijding. In 2014 werd het bankje ook al eens kapotgereden.

Guusje Beverdam heeft haar kunstwerk de afgelopen jaren volledig uit elkaar gehaald en gerepareerd. Donderdagmiddag wordt het teruggezet. Niet helemaal op dezelfde plek maar een paar meter naar achteren. „Dan staat het tussen de bomen en is het minder kwetsbaar. Na twee aanrijdingen met vrachtverkeer is dat noodzakelijk”, stelt de Hengelose kunstenares.

Het bankje staat op veel foto’s van bezoekers aan de Enschedese binnenstad en in trouwalbums. Bezoekers en bruidsparen kunnen zich straks weer op het gele bankje met oranje bloemen en twee rode harten laten fotograferen.
bron: https://www.tubantia.nl/enschede/befaam ... ~a2dd755a/
Langestraat Een vader zet zijn zoon op de foto bij het beroemdste liefdesbankje van de stad.jpg
Langestraat Een vader zet zijn zoon op de foto bij het beroemdste liefdesbankje van de stad.jpg (119.28 KiB) 7809 keer bekeken
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Dit kussen toont voetbalstadion De Grolsch Veste in Enschede, thuishaven van FC Twente.
Als Van Gogh geschilderd door specialist Erika Stanley. Hiervan is dus ook een schilderij.
bron: https://www.erikastanley.nl/a-63378009/ ... escription
Grolsch Veste Enschede schilderij op kussen.jpg
Grolsch Veste Enschede schilderij op kussen.jpg (310.19 KiB) 7790 keer bekeken
Grolsch Veste Enschede schilderij.jpg
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Kunst en vliegwerk op sfeervol Van Heekplein
ENSCHEDE - De ‘kringel’ op het van Heekplein is opgepoetst. De gemeente heeft de donkere periode voor de feestdagen aangegrepen voor onderhoud en het ophangen van nieuwe lampjes.
De ‘kringel’ is schoongemaakt en heeft nu duurzame lampjes © Mario Poorthuis.jpg
De ‘kringel’ is schoongemaakt en heeft nu duurzame lampjes © Mario Poorthuis.jpg (82.26 KiB) 7705 keer bekeken
Corine Engelbarts 01-12-22, 10:00
Het kunstwerk bij de trappen naar de parkeergarage is helemaal schoongemaakt en heeft een nieuwe coating gekregen waardoor duivenpoep en het weer geen invloed op het staal heeft. Over het kunstwerk hing een net met lampjes, maar dat is nu vervangen door nieuwe duurzame verlichting rondom de buizen. Er is woensdag een start mee gemaakt, donderdag wordt het afgemaakt. „Het is echt heel sfeervol op het plein”, zo meent projectadviseur Mario Poorthuis. Het kunstwerk van zo’n twintig meter hoog staat centraal op het Van Heekplein en vormt de overkapping van de trappen naar de Van Heekgarage. Het is een plek waar mensen elkaar geregeld ontmoeten en blijven hangen.
bron: https://www.tubantia.nl/enschede/kunst- ... ~a01e7042/
Gebruikersavatar
Acidor
Member
Member
Berichten: 538
Lid geworden op: vr mar 04, 2005 11:05 am

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Acidor »

Sfeervol
Ooh noh
Gebruikersavatar
Daniela
Member
Member
Berichten: 631
Lid geworden op: zo apr 05, 2015 12:00 am

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Daniela »

Acidor schreef: vr dec 02, 2022 2:30 pmSfeervol
Enige sfeervolle daar op dat plein :lol:
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

‘Enschede huilt’, gedicht van Willem Wilmink, is er nu ook als troostrijk monument
MET VIDEOIn de vrieskou heeft het gedicht dat Willem Wilmink op 17 mei 2000 schreef na de vuurwerkramp maandagmorgen een blijvende monumentale plek gekregen. Dicht bij de plek van de explosie die de hele wijk Roombeek verwoestte, staat nu in cortenstaal het bemoedigende en poëtische ‘Enschede huilt’ te lezen. „Dit móest gewoon een plaats hebben.”

Teun Staal 8 jan. 2024
Het is iets na elven in de ochtend als Graddus Strobos van het gelijknamige metaalbedrijf uit Hengelo het nieuwe monument met een paar stevige bouten vastzet. „Zo, die staat”, zegt hij over de eeuwige verankering van het gedicht waarin Willem Wilmink (1936-2003) Enschede op magistrale wijze toespreekt na de catastrofe van 13 mei 2000. Met doorzichtige en ingegraveerde letters leest de voorbijganger alles over Een buurt, die wel veel zorgen had / maar die ook vol verhalen zat (…)

Op hoek van de Roomweg
Wie het gedicht leest ziet door de letters heen de bushalte op de hoek van de Roomweg en de Lonnekerspoorlaan. Op de achtergrond zijn het Balengebouw, het pand dat de 13de mei in 2000 op een enkele beschadiging na doorstond, en de relatief nieuwe Museumlaan zichtbaar. De rampplek zelf, met de krater en het monument Het verdwenen huis tussen hemel en aarde, wordt door de parkeerplaats in de wederopbouwwijk aan het oog onttrokken.

„Het is mooi geworden”, zegt Mieke Janssen van buurtvereniging Schurinksweide. Zij heeft samen met onder anderen plaatsgenoot Albert Haarman het initiatief genomen voor de plaatsing van het gedicht in deze monumentale vorm.
Roomweg hoek Lonnekerspoorlaan monument met het gedicht van Willem Wilmink 8-1-2024.jpg
Sinds maandag staat het monument met het gedicht van Willem Wilmink op zijn plek.
Sinds maandag staat het monument met het gedicht van Willem Wilmink op zijn plek. © Reinier van Willigen
Met dank aan wijkbudget
„Een paar jaar zijn we hiermee bezig geweest”, zegt Janssen, die zelf op een paar honderd meter van het rampgebied woont. Ze laat een A4’tje met een afdruk van Enschede huilt, in het handschrift van Wilmink, zien. „Dit is zo’n geweldig gedicht, dit móest gewoon bewaard blijven. Het is prachtig dat we dit met behulp van het wijkbudget voor elkaar hebben weten te krijgen.”

De buurtbewoners hebben het ontwerp voor het poëtische monument zoveel mogelijk zelf bedacht. „Die eer komt hen volledig toe, ik heb hun ideeën eigenlijk alleen maar uitgevoerd”, zegt maker Graddus Strobos. Janssen: „We hadden uiteindelijk iets met vlammen in gedachten. Dat is nu heel subtiel, samen met een traan, aan de bovenkant van het monument te zien.” Buurtbewoner Haarman: „Het is zeer geslaagd, vinden we.”

Er is voor groepen en rondleidin­gen ruimte gemaakt om het gedicht te lezen en op je te laten inwerken

Mieke Janssen, mede-initiatiefnemer monument gedicht ‘Enschede huilt’
Ook de plek nodigt de voorbijganger uit het gedicht te lezen en te laten bezinken. Dat het monument niet dichter bij de rampplek staat deert de initiatiefnemers niet. Janssen: „In overleg met de gemeente Enschede is dit de plek geworden, het is goed zo. Wat het áf maakt, is dat er ruimte is vrijgemaakt voor groepen en gezelschappen. Dus als er wandelingen zijn via het Huis van Verhalen of andere rondleidingen, dan is er alle gelegenheid om het gedicht even in alle rust te lezen en op je te laten inwerken.”

Donderdag onthulling
Het monument met het gedicht ‘Enschede huilt’ wordt komende donderdagmiddag om twee uur officieel onthuld. Dat gebeurt door burgemeester Roelof Bleker. De ceremonie neemt ongeveer een half uur in beslag. Plaats: Roomweg/hoek Lonnekerspoorlaan.
bron en video zie: https://www.tubantia.nl/enschede/ensche ... ~af84ecee/
Gebruikersavatar
enschedeinansichten
Member
Member
Berichten: 4589
Lid geworden op: do jan 08, 2009 9:24 pm
Locatie: Enschede
Contacteer:

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door enschedeinansichten »

Enschede huilt
door Willem Wilmink (1936-2003)

Een buurt, die wel veel zorgen had,
maar die ook vol verhalen zat,
vol humor en gezelligheid,
die buurt zijn we voor eeuwig kwijt.
Daar waar het vol van kinderen was,
verschillend van geloof en ras,
maar in hun spel gelijkgezind
loopt nu geen enkel kind.

In de oorlog stond de stad in brand
op Pathmos, Zwik en Hogeland:
meer dan een halve eeuw nadien
kun je daarvan nog sporen zien.

Nu is, in de heerlijke maand mei,
bij vogelzang, zo vrij en blij,
de stad opnieuw iets aangedaan
dat nooit en nooit voorbij zal gaan.

Arm Enschede, verberg je in
de armen van je koningin
en huil, want daar is reden voor
en huil dan maar aan één stuk door.

(ter gelegenheid van de ramp in Roombeek op zaterdag 13 mei 2000)
Schat iedereen op waarde maar laat daarbij wel iedereen in zijn waarde.
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Slappe ballen voor de entree van Enschedees buurtcentrum
Roomweg 167 kunstwerk De Bellenblazer voor Prismare staat er treurig bij de bellen zijn leeggelopen 30-5-2024.jpg
De Bellenblazer voor Prismare staat er treurig bij: de bellen zijn leeggelopen © Corine Engelbarts

De ballen voor Prismare in Enschede hangen er lusteloos bij. Ze zijn leeg, alle zeven tegelijk. De oorzaak van het defecte kunstwerk aan de Roomweg is vooralsnog onduidelijk.

Corine Engelbarts 31-05-24, 10:42 Laatste update: 31-05-24, 11:36
Al dertien jaar staat er voor de entree van buurtcentrum Prismare aan de Roomweg een kunstwerk met doorzichtige ballen. Perfect ronde kunststof ballen die op druk worden gehouden door een compressor die er lucht inblaast. Dag in dag uit. Piepkleine gaatjes in die ballen zorgen ervoor dat er geen overdruk ontstaat.

Maar afgelopen week hingen ze er ineens slap bij: de lucht was eruit gelopen. Het lege kunststof lijkt als natte was over de stangetjes te hangen. De mensen van Prismare hebben inmiddels een installateur ingeschakeld die het euvel zo snel mogelijk verhelpt.

Al eerder
Zeven jaar geleden gebeurde dit ook al eens. De oorzaak was toen een storing in de pompinstallatie die de luchttoevoer regelt. „De pomp was uitgeschakeld”, stelde destijds de beheerder van Prismare vast. Of dat nu ook het geval is, is nog niet duidelijk.

De bollen maken deel uit van het kunstwerk de Bellenblazer. Twee figuren lijken zeepbellen, de kunststof bollen, de wijk in te blazen. Als het koud is kleuren de bollen blauw, is het warm dan zijn ze rood verlicht. De wind beïnvloedt hoe het licht de bol kleurt en als er iemand voorbijloopt hoor je heel zachtjes een plop, alsof een zeepbel uit elkaar spat.
Roomweg 167 kunstwerk De Bellenblazer. Zo zien de bollen er al jaren uit.jpg
Zo zien de bollen er al jaren uit.
Zo zien de bollen er al jaren uit. © Reinier van Willigen
bron: https://www.tubantia.nl/enschede/slappe ... ~a33220c2/
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Schilderingen in de Laares

Deze muurschilderingen van historisch Enschede zijn te vinden in een hoekje van de wijk Laares. Ze zijn geplaatst naar een initiatief uit 2013 van Gerrie Welcker. Ze had genoeg van de lelijke stroomkastjes in de wijk en kwam met een voorstel om deze op te sieren. Aldus Gerrie; “Ik heb de eigenaren aangeschreven, ben bij de vergadering van de wijkcommissie geweest, heb een begroting gemaakt en zo heb ik het plan uitgewerkt. Dit plan heb ik diverse keren aan wijkbewoners laten zien, met de afbeeldingen erbij. Men was enthousiast, en zo is het project door iedereen goed ontvangen.”

Met alle recente nieuwbouw in de wijk werd gekozen voor een thema dat oud en nieuw samen zou brengen. Verspreid op electriciteitkastjes en interessante plekken in en om de wijk zijn afbeeldingen te vinden van hoe de Laares er vroeger uitzag. Waarbij dit gebouw wel het grootste verschil in beeld brengt - Enschede als omgracht stadje tussen de landerijen in de middeleeuwen tot centrum van textielindustrie een kleine eeuw geleden.
bron: https://collecties.erfgoedenschede.nl/v ... d=71461797
Minkmaatstraat 81 muurschildering geplaatst naar een initiatief uit 2013 van Gerrie Welcker. 11-3-2016.jpeg
Minkmaatstraat 81 muurschildering Blijdenstein. 11-3-2016.jpeg
Minkmaatstraat 81 muurschildering stadskaart. foto 11-3-2016.jpeg
Minkmaatstraat 81 muurschildering Enschede in 1792. foto 11-3-2016.jpeg
hans
Member
Member
Berichten: 2798
Lid geworden op: ma sep 24, 2012 11:45 pm

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door hans »

en dan meteen weer die stickers er op...
Gebruikersavatar
Veteraan
Member
Member
Berichten: 4962
Lid geworden op: ma jan 02, 2012 10:10 am
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Veteraan »

hans schreef: di okt 01, 2024 6:19 pm en dan meteen weer die stickers er op...
Hoogspanningswaarschuwingen :lol:
Gebruikersavatar
Arie
Member
Member
Berichten: 23869
Lid geworden op: di nov 27, 2007 4:31 pm
Locatie: Enschede

Re: Kunstobjecten Enschede

Bericht door Arie »

Hé, het reusachtige beeld op het ArtEZ-gebouw is weg: dit is er aan de hand
25 nov '24
Charmain Zwijnenberg
Van Essengaarde 10 Artez conservatorium pan-kunstwerk-dak-artez-enschede.jpg
pan kunstwerk dak artez enschede
Hé, waar is het beeld op het ArtEZ-gebouw gebleven? Foto: indebuurt Enschede
Jarenlang zat-ie bovenop het ArtEZ-gebouw in hartje Enschede: Pan, het gigantische beeld van een mythisch wezen. En nu is hij weg. Dit is er aan de hand.

Door het reusachtige formaat viel het beeld goed op als je naar boven keek. Maar wat voor wezen is het eigenlijk? Het heeft de voeten, benen en het bovenlijf van een jongen en het hoofd van een fantasiedier.

Muziekgod
Het beeld is geïnspireerd op Pan, een figuur uit de Griekse mythologie. Hij was de god van het vee en het dierlijke instinct. In de mythen heeft Pan het onderlijf en de hoorns van een geit en het bovenlijf van een mens. Hij speelde ook fluit en de panfluit is naar hem vernoemd.

Lees verder onder de foto >
Van Essengaarde 10 Artez conservatorium kunstwerk op dak Pan is half mens, half dier.jpg
Mysterie beeld dak ArtEZ pan
Pan is half mens, half dier. Foto: indebuurt Enschede
Past bij de school
Kunstenaarsduo Spacecowboys ontwierp het beeld voor een kunstroute langs de IJssel. ArtEZ-directeur Rob Kramer zag het kunstwerk daar staan en vond het goed bij de school passen. “Ik zag in de houding van de muziekgod Pan iets terug van onze conservatoriumstudenten. Jonge iconen in wording, met een nieuwsgierige en avontuurlijke houding,” vertelde hij destijds aan Tubantia.

Opfrisbeurt
In 2018 werd het zeven meter hoge beeld bovenop het conservatoriumgebouw in Enschede geplaatst. Daar heeft het al die jaren gestaan, tot voor kort. Het beeld is weg. Waar het nu is? Rob geeft het verlossende antwoord. “Pan heeft zeven jaar lang in weer en wind op het dak gezeten, dus die is nu terug naar zijn makers in Deventer voor een opfris- en onderhoudsbeurt”, zegt hij tegen indebuurt. “We verwachten hem volgend jaar weer terug.” bron> https://indebuurt.nl/enschede/genieten- ... nd~299402/
Plaats reactie